Od zawsze wiadomo, że wpływ ojca na wychowanie dzieci ma ogromne znaczenie. Jednak do tej pory nie doceniano roli ojca w wychowaniu niemowlaka. To mama jest tą osobą, przy której niemowlę spędza więcej czasu, szybciej się uspokaja i zasypia. Mama karmi, przytula, nosi. A tata czeka na czas, kiedy będzie mógł z dzieckiem zagrać w piłkę.

Wpływ ojca na rozwój niemowlaka

Czy taki podział ról jest dla dziecka optymalny? Nie do końca. Najnowsze badania pokazują, że ojcowie, którzy obcują ze swoimi dziećmi od pierwszych miesięcy życia mają pozytywny wpływ na procesy poznawcze u ich dzieci w późniejszych latach życia. Badania były przeprowadzone przez naukowców z Imperial College w Londynie i Uniwersytetu w Oxford i opublikowane w Infant Mental Health Journal. W badaniu, ojcowie nagrywani byli podczas zabawy z dziećmi, gdy te miały 3 miesiące i później, gdy miały 2 lata. Rozwój poznawczy dziecka oceniany był na podstawie prostych zadań, takich jak rozpoznawanie kolorów i kształtów. Wyniki jednoznacznie pokazały, że dzieci, których ojcowie aktywnie angażowali się w zabawę z nimi od wczesnych lat, osiągały lepsze wyniki podczas testu niż te, których ojcowie nie byli zaangażowani w zabawę.

Dodatkowo zauważono, że dzieci, których ojcowie są spokojniejsi i bardziej wyrozumiali podczas zabawy, charakteryzowały się szybszym rozwojem mowy, lepszą zdolnością rozwiązywania problemów i skupienia.

Płeć dziecka nie ma znaczenia

Mimo, że dotychczas uważano, że rola ojca jest szczególnie ważna przy wychowaniu syna, powyższe badania wskazują, że płeć dziecka nie ma w tym przypadku znaczenia. Zarówno chłopcy, jak i dziewczynki rozwijały się lepiej, gdy w wychowanie i zabawę angażował się tata.

Zatem przekaz jest prosty! Drodzy ojcowie! Nie czekajcie aż wasza pociecha skończy 3 lata, zacznie chodzić i mówić oraz kopać piłkę. Noście, tulcie, bawcie się z nimi już od wczesnych miesięcy ich życia. A to zaplusuje w przyszłości!

źródło: neurosciencenews.com