Cierpisz na bezsenność? A może wieczorem przewracasz się z boku na bok i nie możesz zasnąć? Sprawdź, czy nie popełniasz podstawowego błędu.
Już nawet 1 na 3-4 Polaków cierpi na bezsenność, która utrzymuje się około 4 tygodni. Niektórym przechodzi, u innych zmienia się to w stan przewlekły. (1)
Jaka może być tego przyczyna? Telewizor, komputer, smartfon. Obecnie nasze oczy narażone są na światło emitowane z ekranów tych urządzeń przez coraz dłuższe godziny. I właśnie coraz dłuższa praca z komputerem i innymi urządzeniami może być podstawową przyczyną problemów z zasypianiem. Dlaczego? Ekrany tych urządzeń emitują światło, które zawiera duże stężenie światła niebieskiego. Światło niebieskie niegatywnie wpływa na poziom melatoniny, hormonu odpowiedzialnego za sen (2). Melatonina to hormon, którego poziom jest niski w ciągu dnia i zaczyna podwyższać się późnym popołudniem. Największy jej poziom osiągamy w środku nocy (około 2). Jeśli poziom melatoniny jest zbyt niski (co powoduje niebieskie światło), nie możemy zasnąć, faza snu REM jest krótsza i jesteśmy bardziej rozbudzeni przed pójściem spać. Natomiast rano jesteśmy mniej wyspani (2).
Nie muszę nikogo przekonywać, jak ważny jest sen dla naszego zdrowia i prewencji chorób przewlekłych. Dlatego najwyższy czas, żeby zmienić swoje wieczorne zwyczaje. Zamiast telewizora, smartfona, komputera – książka lub specjalny czytnik do ebooków (bez emisji światła). Urządzenia emitujące światło niebieskie należy wyłączyć co najmniej godzinę przed pójściem spać (jest to niezbędne minimum!).
Jeśli twój wieczorny rytuał to kilka filmów lub newsów na Facebooku to lepiej przełóż te zwyczaje na godzinę wcześniejszą. A wieczorem zafunduj sobie relaks w wannie :).
Ewa Cendrowicz