Czy każde drożdże są złe dla jelit?

Saccharomyces boulardii

Drożdże, które nie szkodzą tak, jak grzyby Candida. Co więcej, można je znaleźć w popularnych probiotykach przepisywanych na biegunki poantybiotykowe. Czym są i dlaczego są aż tak popularne. A także efekty uboczne stosowania oraz skutki przedawkowania. Wszystko w poniższym artykule.

Probiotyki i ich działanie

W dzisiejszych czasach słowo “probiotyk” jest już znane chyba każdemu. Probiotyki to środki farmaceutyczne zawierające żywe bakterie, które mają korzystny wpływ na nasz organizm. Powinny one składać się z takich szczepów bakterii, które są w stanie “osiąść” na dłuższy czas w naszych jelitach. Jednak wśród probiotyków “zagubił się” jeden grzyb. A jest nim bohater tego artykułu – Saccharomyces boulardii. Jest to drożdżak, który wykazuje bardzo korzystny wpływ na funckjonowanie układu trawiennego i całego organizmu.

Saccharomyces boulardii

S. boulardii to gatunek drożdży bardzo podobny do znanych nam drożdży piekarskich Saccharomyces cerevisiae. Pomiędzy tymi dwiema odmianami grzyba istnieje jedna subtelna różnica. Mianowicie, S. boulardii bardzo korzystnie działa na nasz układ trawienny. Dzieje się tak, ponieważ wytwarza on sporą ilość kwasu octowego, który zmienia pH w naszych jelitach na bardziej kwaśne. Prawdopodobnie to czyni go dobrą bronią w walce z pasożytami, bakteriami chorobotwórczymi i grzybami.

Zmniejsza biegunki

Wiele badań naukowych potwierdziło korzystny wpływ S. boulardii na zwalczanie ostrych biegunek o różnym podłożu. Bardzo ważne jest to, że probiotyk ten jest bezpieczny do stosowania również u dzieci.

S. boulardii jest pomocny w zwalczaniu biegunek powodowanych infekcjami bakteryjnymi, ale także biegunek, których przyczyną jest antybiotykoterapia.

 

 

Działa korzystnie na pacjentów ze stanami zapalnymi jelit

S. boulardii wykazał korzystne działanie wśród pacjentów z zespołem jelita drażliwego. Wśród pacjentów, którym podawano ten szczep drożdży zaobserwowano zmniejszenie stanów zapalnych jelit.

W badaniach na myszach zauważono także zmniejszenie się liczby limfocytów Th1 w miejscu stanu zapalnego (limfocyty Th1 wspomagają wytwarzaniu odpowiedzi zapalnej w organiźmie).

Dodatkowo znaleziono pozytywny wpływ tych bakterii na pacjentów z chorobą Leśniowskiego-Crohna.

 

Walka z patogenami i pasożytami

S. boulardii bardzo korzystnie działa na pacjentów, którzy zmagają się z Helicobacter pylori. Niestety nie działa sam, ale dobrze spomaga terapię antybiotykową zapobiegając rozrostowi H. pylori w układzie trawiennym.

Obecnie jednym z podstawowych problemów, o których dużo słyszymy jest przerost grzybów Candida albicans. S. boulardii także wspomaga tę terapię, redukując możliwość zagnieżdżania się Candida w jelitach. Ponadto wspomaga pozbywanie się pasożytów oraz innych grzybów. 

Inne zalety

Jest jeszcze wiele innych zalet stosowania tego szczepu bakterii. M.in. wpływa korzystnie na terapię osób z chorobami układu krążenia, cukrzycą, nadwagą a także wspomaga pracę wątroby. 

 

Dodatek

Większość wymienionych korzyści jest poparta badaniami klinicznymi. 

Przypomnę jednak, że stosowanie S. boulardii w nadmiarze może nie być korzystne, gdyż możemy doprowadzić do przerostu tego rodzaju grzyba w jelitach. Szczególnie powinny uważać osoby z osłabionym układem odpornościowym. 

Jeśli już decydujemy się na stosowanie probiotyku (decyzja powinna być poparta problemem zdrowotnym lub szczególnymi wskazaniami), powinniśmy przerywać stosowanie danego probiotyku lub zmieniać probiotyk na inny. 

Gdy zamierzasz stosować ten probiotyk przez dłuższy czas, skonsultuj się z lekarzem lub certyfikowanym dietetykiem. 

Wśród osób zdrowych stosowanie krótkotrwałe jest bezpieczne.