Czy można mieć niedobory jakiegoś pierwiastka i nawet o tym nie wiedzieć? Oczywiście! Symptomy, które świadczą o niedoborach są często bagatelizowane. Mówimy, że jesteśmy przepracowani, złapaliśmy infekcję itp. Nie zdajemy sobie sprawy z tego, że to właśnie niedobór jakiegos pierwiastka może być przyczyną.
Pomimo tego, że nie jestem zwolenniczką mówienia o jakimkolwiek składniku jako o ważniejszym lub mniej ważnym, akurat magnez mogę zaliczyć do grupy bardzo ważnych makroelementów. Magnez bierze udział w setkach reakcjacji biochemicznych w naszym organizmie (1). Co to oznacza? Nasze komórki składają się m.in. z białek. Białka przenoszą substancje, tworzą nowe białka, wykonują ogromną prace przy dzieleniu się komórek, wpuszczają do komórek substancje odżywcze i wypompowują toksyny, robią jeszcze miliony innych rzeczy. To właśnie białka cały czas pracują w naszych komórkach. Są to takie małe maszyny. Większość z nich, żeby w ogóle zaczęło pracować, potrzebuje jednego lub wiekszej ilości kluczyków. Te kluczyki to m.in. pierwiastki, takie jak magnez, wapń, mangan itp. I właśnie do większości białek pasuje kluczyk magnezowy, który uruchamia je. Bez niego, jedne białka nawet nie ruszą z miejsca, żeby wykonać jakąś pracę, inne bedą działać bardzo wolno (ogólnie białka poruszają się tak szybko, że trudno nam to sobie wyobrazić), a jeszcze inne połączą się z innym kluczem (pierwiastkiem, który akurat jest w pobliżu i trochę pasuje) i wykonają nieco inną pracę lub zupełnie się zblokują i przestaną działać. Ponieważ to właśnie dzięki białkom, nasze komórki żyją i pracują, ich brak lub złe funkcjonowanie ma wpływ na komórki, tkanki, narządy i całe nasze ciało! Każda komórka twojego ciała potrzebuje magnezu.
Reakcje biochemiczne, w których bierze udział magnez (2):
- Wytwarzanie energii
- Formowanie się białek
- Kontrola genów
- Ruchy mięśniowe
- Regulacja systemu nerwowego
Badania pokazują, że połowa społeczeństwa nie przyjmuje wystarczającej ilości magnezu ze swojej diety.
Dlaczego mamy niedobory magnezu:
Produkcja hormonów stresu wymaga bardzo dużej ilości magnezu. Dlatego w dzisiejszych czasach tak łatwo o jego niedobory. Picie kawy również przyczynia się do usuwania magnezu z organizmu. Jak pisałam wyżej, magnez bierze udział w wielu reakcjach biochemicznych. Jest więc regularnie wykorzystywany w organizmie. Jeśli trenujemy sport, wykonujemy wytężoną pracę umysłową czy po prostu mamy intensywny dzień, magnez z naszego organizmu jest ciągle wykorzystywany. Jeśli nie będziemy go regularnie dostarczać do naszego organizmu, bardzo łatwo nabawimy się niedoborów.
Dlaczego współcześnie nie mówi się tak dużo o niedoborach magnezu? Ponieważ jego stężenie w krwi bardzo rzadko spada poniżej pewnego poziomu. A badania krwi są jednak najpopularniejszą metodą sprawdzania niedoborów w organizmie. Gdyby stężenie magnezu w krwi spadło, człowiek dostałby ataku serca. Dlatego właśnie całe ciało broni poziomu magnezu we krwi wysyłając go z różnych komórek (3).
Musimy wiedzieć, że prawie każdy współczesny człowiek ma niedobory magnezu. Objawiają się one na różne sposoby (wszystko przez uniwersalne działanie magnezu w naszym organizmie).
Skutki niedoborow magnezu:
- Migreny
- Nadciśnienie
- Depresja
- Lęki
- Problemy ze snem
- Bóle
- Skurcze mięśni
- Ciągły (chroniczny) ból pleców
- Bóle głowy
- Bóle mięśni
- Złość
- Agresja
- ADHD
- zapalenie ścięgna
- Zawroty głowy
- i inne
Pamiętajmy, że magnez najlepiej wchłania się z produktów naturalnych. Na szczęście jest on tak powszechny, że można znaleźć go praktycznie w każdym warzywie. Oczywiście zawartość i przyswajalność magnezu spada w produktach wysoce przetworzonych.
Ewa Cendrowicz