Czy można mieć niedobory jakiegoś pierwiastka i nawet o tym nie wiedzieć? Oczywiście! Symptomy, które świadczą o niedoborach są często bagatelizowane. Mówimy, że jesteśmy przepracowani, złapaliśmy infekcję itp. Nie zdajemy sobie sprawy z tego, że to właśnie niedobór jakiegos pierwiastka może być przyczyną.

 

Pomimo tego, że nie jestem zwolenniczką mówienia o jakimkolwiek składniku jako o ważniejszym lub mniej ważnym, akurat magnez mogę zaliczyć do grupy bardzo ważnych makroelementów. Magnez bierze udział w setkach reakcjacji biochemicznych w naszym organizmie (1). Co to oznacza? Nasze komórki składają się m.in. z białek. Białka przenoszą substancje, tworzą nowe białka, wykonują ogromną prace przy dzieleniu się komórek, wpuszczają do komórek substancje odżywcze i wypompowują toksyny, robią jeszcze miliony innych rzeczy. To właśnie białka cały czas pracują w naszych komórkach. Są to takie małe maszyny. Większość z nich, żeby w ogóle zaczęło pracować, potrzebuje jednego lub wiekszej ilości kluczyków. Te kluczyki to m.in. pierwiastki, takie jak magnez, wapń, mangan itp. I właśnie do większości białek pasuje kluczyk magnezowy, który uruchamia je. Bez niego, jedne białka nawet nie ruszą z miejsca, żeby wykonać jakąś pracę, inne bedą działać bardzo wolno (ogólnie białka poruszają się tak szybko, że trudno nam to sobie wyobrazić), a jeszcze inne połączą się z innym kluczem (pierwiastkiem, który akurat jest w pobliżu i trochę pasuje) i wykonają nieco inną pracę lub zupełnie się zblokują i przestaną działać. Ponieważ to właśnie dzięki białkom, nasze komórki żyją i pracują, ich brak lub złe funkcjonowanie ma wpływ na komórki, tkanki, narządy i całe nasze ciało! Każda komórka twojego ciała potrzebuje magnezu.

Reakcje biochemiczne, w których bierze udział magnez (2):

 • Wytwarzanie energii
 • Formowanie się białek
 • Kontrola genów
 • Ruchy mięśniowe
 • Regulacja systemu nerwowego

Badania pokazują, że połowa społeczeństwa nie przyjmuje wystarczającej ilości magnezu ze swojej diety.

Dlaczego mamy niedobory magnezu:

Produkcja hormonów stresu wymaga bardzo dużej ilości magnezu. Dlatego w dzisiejszych czasach tak łatwo o jego niedobory. Picie kawy również przyczynia się do usuwania magnezu z organizmu. Jak pisałam wyżej, magnez bierze udział w wielu reakcjach biochemicznych. Jest więc regularnie wykorzystywany w organizmie. Jeśli trenujemy sport, wykonujemy wytężoną pracę umysłową czy po prostu mamy intensywny dzień, magnez z naszego organizmu jest ciągle wykorzystywany. Jeśli nie będziemy go regularnie dostarczać do naszego organizmu, bardzo łatwo nabawimy się niedoborów.

Dlaczego współcześnie nie mówi się tak dużo o niedoborach magnezu? Ponieważ jego stężenie w krwi bardzo rzadko spada poniżej pewnego poziomu. A badania krwi są jednak najpopularniejszą metodą sprawdzania niedoborów w organizmie. Gdyby stężenie magnezu w krwi spadło, człowiek dostałby ataku serca. Dlatego właśnie całe ciało broni poziomu magnezu we krwi wysyłając go z różnych komórek (3).

Musimy wiedzieć, że prawie każdy współczesny człowiek ma niedobory magnezu. Objawiają się one na różne sposoby (wszystko przez uniwersalne działanie magnezu w naszym organizmie).

Skutki niedoborow magnezu:

 1. Migreny
 2. Nadciśnienie
 3. Depresja
 4. Lęki
 5. Problemy ze snem
 6. Bóle
 7. Skurcze mięśni
 8. Ciągły (chroniczny) ból pleców
 9. Bóle głowy
 10. Bóle mięśni
 11. Złość
 12. Agresja
 13. ADHD
 14. zapalenie ścięgna
 15. Zawroty głowy
 16. i inne

 

Pamiętajmy, że magnez najlepiej wchłania się z produktów naturalnych. Na szczęście jest on tak powszechny, że można znaleźć go praktycznie w każdym warzywie. Oczywiście zawartość i przyswajalność magnezu spada w produktach wysoce przetworzonych.

Ewa Cendrowicz