Skóra to największy organ naszego ciała. Często bywa niedoceniona. Gdy dobrze się odżywiamy, “odżywiona” też jest nasza skóra. Jednak skórę można także wspomagać (natłuszczać, przywracać odpowiednie pH). Można także ją wykorzystać do innych celów – wprowadzenia substancji odżywczych do naszego ciała.

Wiele osób stosuje kosmetyki, które w swoim składzie zawierają detergenty (a te niszczą warstwę tłuszczową na skórze) – to nie tylko SLS, ale także wiele innych “pieniących się” substancji, konserwanty – większość kosmetyków musi być zakonserwowana, żeby mogły utrzymać się na naszej półce przez długie miesiące a nawet lata. Konserwanty nie pozwalają rosnąć bakteriom i grzybom. Te same konserwanty mogą niszczyć florę bakteryjną, która zasiedla naszą skórę. Oprócz tego nieodpowiednie kosmetyki (znaczna większość z półek drogeryjnych) zmieniają pH naszej skóry. Nie ma co się więc dziwić, że obecnie wiele osób boryka się z krostkami, zaczerwienieniem, AZS, grzybicami. Uważam, że większość dolegliwości skórnych bierze się z naszej diety, ale nieodpowiednie traktowanie skóry niszczy ją i przez to dłużej utrzymuje się na niej stan zapalny.

W dzisiejszych czasach kanon urody przesunął się bardzo w stronę sztucznego piękna i takie też mamy kosmetyki. Dlatego warto od czasu do czasu odżywić skórę. Na odżywienie skóry polecam kąpiele w naturalnych substancjach: occie jabłkowym i jogurcie. Natomiast na wzmocnienie ciała kąpiel w chlorku magnezu.

Kąpiel w occie jabłkowym:

Na wannę wody, 1-2 szklanki surowego nieoczyszczonego octu jabłkowego. Wlać ocet do wody, zanurzyć się i delektować kąpielą przez ok. 20 minut

Ocet jabłkowy ma bardzo niskie pH. Dzięki czemu pomaga regulować pH skóry. Ponadto ocet jabłkowy pomaga w zwalczaniu infekcji grzybicznych (kąpiel w wannie może nie być tak skuteczna jak moczenie w bardziej stężonym occie) oraz odbudowaniu naturalnej flory naszej skóry. Po kąpieli w occie jabłkowym skóra jest nawilżona a po kilku kąpielach mogą nawet zniknąć objawy AZS (jednak w tym przypadku należy także wspomagać się dietą).

Kąpiel w jogurcie:

1 litr jogurtu na wannę z wodą. Delektować się długą kąpielą.

Kleopatra znana była ze swojej urody i pięknej skóry. Wiele osób słyszało o mlecznych kąpielach Kleopatry. Niektórzy twierdzą, że kąpiele te odbywały się w sfermentowanym mleku, czyli jogurcie lub kefirze. Nie byłoby to dziwne, pH jogurtu jest odrobinę niższe niż pH skóry, dlatego ma na nią zbawienne działanie. Oprócz tego jogurt natłuszcza lepiej niż niejeden olejek lub mleczko do ciała. Oczywiście kąpiel w samym jogurcie w tych czasach byłaby zdecydowanie zbyt “ekstrawagancka”. Dlatego można ograniczyć się do dodania 1 litra jogurtu na wannę z wodą. Jogurt powinien być naturalny, dobrej jakości, najlepiej z żywymi kulturami bakterii.

Po takiej kąpieli skóra będzie niesamowicie natłuszczona i nawilżona. Z pewnością przyniesie ulgę osobom, które borykają się z suchą skórą lub AZS.

Chlorek magnezu:

2 szklanki płatków magnezowych na wannę z wodą. Zanurzyć ciało i leżeć około 20 minut.

Chlorek magnezu może także pozytywnie wpłynąć na skórę, jednak głównym celem stosowania kąpieli magnezowych jest uzupełnienie niedoborów tego pierwiastka w organizmie. Szczególnie takie kąpiele polecane są zwolennikom kawy (która przyspiesza usuwanie magnezu z organizmu). Magnez jest makroelementem niezbędnym do funkcjonowania każdej komórki. Jego niedobory mogą objawiać się m.in. bólami głowy, drganiem powieki, skurczami mięśni, zaburzeniami snu itp. Już po jednej kąpieli magnezowej można zauważyć poprawę stanu zdrowia (np. lepszy sen). Magnez w takiej kąpieli wchłaniany jest przez skórę bezpośrednio do krwi a z krwi do wszystkich komórek naszego ciała.

Są to metody, które można stosować obok zdrowej diety, a które mogą znacznie poprawić stan naszego zdrowia.

Ewa Cendrowicz

Źródła: Kąpiele w occie i jogurcie (własne doświadczenie w walce z AZS swoim i dziecka)

Kąpiele w magnezie: http://www.magnesiumhealthinstitute.com/


Wiadomości zawarte na tym blogu i w tym artykule nie mogą zastąpić opinii specjalisty. Dlatego jeśli masz jakiś problem ze zdrowiem, polecamy skontaktować się z lekarzem.