Ból gardła nie należy do najprzyjemniejszych odczuć, zwłaszcza gdy trwa kilka dni. Oczywiście nie polecamy popularnych pastylek do ssania. W zamian zalecamy skuteczną płukankę. Wszyscy znają okropną płukankę z soli. I ta rzeczywiście też działa. Ale dużo skuteczniejsza (i dużo smaczniejsza) jest płukanka z naparu szałwii.

Niektórzy stosowali płukankę z szałwii i twierdzą, że nie działa. Zawsze wtedy pytam, jak dana płukanka była przygotowana. Bo to właśnie sposób przygotowania (a właściwie stężenie) decyduje o skuteczności naparu.

W przypadku ziół musimy zawsze pamiętać, że substancje czynne zawarte w liściach, kwiatach, czy innych częściach stanowią bardzo mały procent całej rośliny. Dlatego, jeśli chcemy uzyskać pożądany efekt, powinniśmy zastosować większe stężenie. W przypadku szałwii należy do płukanki przygotować około 4 pełne łyżki stołowe suszu. Wtedy napar zadziała, bo ilość substancji czynnych będzie miała szansę w walce z bakteriami lub wirusami.

Składniki:

3-4 pełne łyżki stołowe suszu z szałwii

Pół szklanki wrzątku

Sposób przygotowania:

Susz zalać wrzątkiem. Jeśli widzimy, że liście nie są zanurzone w wodzie, należy je dobrze docisnąć łyżką. Napar przykryć talerzykiem i czekać do czasu aż wystygnie. Gdy temperatura naparu jest na tyle niska, że nie parzy naszej skóry (pamiętajmy, że napar do płukania nie powinien być zimny), odciskamy resztę esencji z liści (właśnie w tym płynie jest największe stężenie substancji czynnych) a płynem dokładnie płuczemy gardło.

Disclaimer:

Informacje zawarte na stronie służą wyłącznie do celów edukacyjnych i informacyjnych i nie mogą zastąpić opinii pracownika służby zdrowia. Dlatego w przypadku jakichkolwiek dolegliwości czy chorób, zalecamy skontaktowanie się z lekarzem.