Kto z nas nie chciałby dożyć późnej starości w pełni władz umysłowych? Chyba każdy chciałby być świadomym staruszkiem, który opowiada wnukom o swoim dzieciństwie lub życiu. Tylko jak to zrobić? Niektóre osoby starsze w pewnym wieku całkiem tracą kontakt ze światem. Innym starszym osobom udaje się zachować zdrowie aż do śmierci. Otępienie umysłowe nie jest oznaką starości. To choroba, której można zapobiec. Ostatnio naukowcy wyznaczyli 9 czynników, które, gdyby zostały zmienione w młodych latach, zapobiegłyby 1 z 3 przypadków demencji (inaczej otępienia).

Oto czynniki ryzyka w demencji:

Co należy wprowadzić do swojego życia za młodych lat, żeby dożyć starości w pełni władz umysłowych?

  • w wieku szkolnym należy kłaść nacisk na naukę. Jest to trudne i według mnie nie chodzi tutaj o wbijanie wiedzy do głowy siłą, ale o poznawanie i ciekawość świata. Gry, czy telewizja nie rozwijają wyobraźni, książki tak.
  • w wieku powyżej 20 lat należy zwiększyć aktywność fizyczną. Gdy młody człowiek zaczyna pierwszą pracę, jest to najczęściej ten sam czas, kiedy przestaje uprawiać sport i żyć aktywnie. A nawet kilka minut ruchu dziennie pozytywnie wpływa na cały organizm, także na umysł.
  • należy dbać o kontakty społeczne. Demencja przytrafia się coraz większej liczbie osób. Myślę, że gdyby porównać trend rozwoju demencji u osób starszych to trendu rozwoju technologii i osamotnienia niektórych osób, idealnie by się one pokryły. Nie należy chować się przed ludźmi za ekranem monitora. Skype to nie to samo, co kontakt twarzą w twarz. Nasz mózg zupełnie inaczej reaguje na monitor komputera i na obecność innej osoby.

Czego należy unikać?

  • Problemów ze słuchem
  • Nadwagi. Jest to związane z dietą
  • Palenia papierosów
  • Depresji
  • Cukrzycy
  • Nadciśnienia

Jak unikać powyższych czynników? O słuch możemy dbać na co dzień, nie pracując w hałasie i nie słuchając głośnej muzyki. Palenia papierosów powinno się unikać zawsze niezależnie od sytuacji. Pozostałe czynniki są bardzo ściśle powiązane z naszym sposobem żywienia. Nawet depresja została ostatnio dokładniej zbadana. Okazuje się, że ludzie, którzy chorują na depresję mają inny skład flory jelitowej. A ten z kolei zależy od naszej diety. Dlatego większość z tych punktów powinna być ujęta w jeden ważniejszy: prawidłowe żywienie.

Źródło: neurosciencenews.com

Ewa Cendrowicz

 

 

 

Disclaimer:

Informacje zawarte na stronie służą wyłącznie do celów edukacyjnych i informacyjnych i nie mogą zastąpić opinii pracownika służby zdrowia. Dlatego w przypadku jakichkolwiek dolegliwości czy chorób, zalecamy skontaktowanie się z lekarzem.