Po długiej nieobecności, wracam z ciekawymi informacjami w temacie ziemniaka, fasoli i ryżu … 🙂 czyli… skrobia oporna – substancja niezwykła bo skromna a mająca ogromny wpływ na nasze zdrowie.
Wiele wiadomo już na jej temat. Jeśli interesujesz się zdrowiem, na pewno słyszała/eś dużo pozytywnych informacji. Zapraszam Cię więc do przeczytania tego krótkiego zestawienia w celu poukładania informacji.
Skrobia składa się z długich łańcuchów glukozy i stanowi podstawę diety większości osób. Znajduje się w zbożach, ziemniakach i strączkach.
Skrobia oporna to taki typ skrobi, która nie jest trawiona przez enzymy naszego układu trawiennego. Większość tego rodzaju skrobi przedostaje się przez nasz układ trawienny i trafia do jelita grubego gdzie zostaje strawiona przez bakterie. Część z tego rodzaju skrobi zostaje wydalona w niezmienionej formie.
Jak to się dzieje, że substancja, która praktycznie unika trawienia ma tak dobroczynny wpływ na nasze zdrowie?
Po pierwsze:
Przedostaje się niestrawiona przez żołądek i jelito cienkie i trafia do jelita grubego, gdzie stanowi doskonałą pożywkę dla dobroczynnych bakterii [1]. Skrobia oporna ma wpływ nie tylko na jakość flory ale także na jej różnorodność i przeżywalność dobrych gatunków w naszych jelitach [2].
Gdy bakterie jelitowe trawią skrobię oporną, produkują gazy oraz krótkołańcuchowe kwasy tłuszczowe, m.in. estry kwasu masłowego [3]. Maślany to substancje, które wspomagają pracę komórek budujących ściany jelit. Oznacza to, że skrobia oporna nie tylko działa pozytywnie na bakterie bytujące w naszych jelitach, ale także na same jelita. Badania pokazują, że regularne spożywanie skrobi opornej stanowi doskonałą prewencję raka jelita grubego [4].
Po drugie:
Może pozytywnie wpływać na przyswajanie niektórych pierwiastków (wapń, żelazo, cynk) [5].
Po trzecie:
Dobrze wpływa na poziom insuliny i insulinooporność w przypadku osób z syndromem metabolicznym [6]
Po czwarte:
Obniża poziom glukozy we krwi po spożytym posiłku [7]. Ma także wpływ na poziom glukozy po kolejnym spożytym posiłku [8]. Jest więc doskonała na śniadania (dlatego z Asią zawsze polecamy na śniadanie owsiankę! 🙂 )
Gdzie znajdę skrobię oporną? W ziemniakach i ryżu (po ugotowaniu i ostudzeniu), zbożach, strączkach, nerkowcach i zielonych bananach.
Polecamy także przepis na knedle – świetny sposób na skrobię oporną w diecie naszej i naszych dzieci!
Chcesz się dowiedzieć więcej o tym, jak dbać o jelita Twoje lub Twojego dziecka? Zapraszam na live na Facebooku w sobotę 15.12.2018 o godzinie 20:45:
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/8695601
- https://onlinelibrary.wiley.com/doi/full/10.1046/j.1365-2672.1999.00836.x
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16633129
- https://academic.oup.com/ajcn/article/67/1/136/4655604
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/8726244
- https://onlinelibrary.wiley.com/doi/full/10.1111/j.1464-5491.2010.02923.x
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5320660/
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16600933